shutterstock_1096655939
מאת: ד"ר יעל כהן
מאת: ד"ר יעל כהן

מומחית בכירורגיה אורתופדית

כיצד מונעים כאבים בשריר ובשלד

שלד גוף האדם בנוי מעצמות היוצרות את צורת השלד המוכרת לנו. השלד עטוף ברקמות שריר המורכבות ממספר עצום של תאים בצורת גליל מוארך המסודרים במקביל אחד לשני, תאי השריר יוצרים סיבים וחלק חשוב במילוי תפקידם היא היכולת להתכווץ ולאפשר את תזוזת הגוף.

מהם כאבים בשריר ובשלד?


כאשר יש כאבים בשריר \ שלד ולא בגלל דלקת זו תופעה הנחשבת לנפוצה, כאבים כאלו עלולים להיגרם מכמה סיבות. 
• פעילות מאומצת
• תנועת גוף לא נכונה
• חשיפת האזור לטמפרטורת קור גבוהה
• שינה על מזרון לא נוח \ מתאים 
• הרמת משקל כבד
• פעילות גופנית ללא חימום

אזורים שכיחים לכאבים בשריר ובשלד

כאבי שרירים ושלד נפוצים באזור הצוואר, גב תחתון, כתפיים, שרירי הירך האחוריים וגורמים לאי נעימות ומגבלת תנועה. סימפטומים נוספים שהעידו מטופלים שסבלו מכאבי שריר: נוקשות, התכווצות, נפיחות וכאב חד בכל תזוזה של האזור.

טיפולים מומלצים לכאבי שרירים ושלד

• הפחתת העומס על האזור – מומלץ להימנע מהרמת משקל כבד או הפעלת מאמץ מוגבר של האזור הכואב.

• ביצוע מתיחות לשריר באזור – מומלץ להקפיד למתוח את השריר באזור הכאב באופן יעיל ובלחץ מתאים, ניתן לשלב פעילות גופנית העוזרות להורדת המתח כמו הליכה קלה ויוגה.

• קרמים ותרסיס – ניתן למצוא היום מגוון של קרמים \ תרסיסים \ משחות העוזרות להקלה בכאב בנוסף לזירוז תהליך הריפוי.

סימני אזהרה בכאבי שרירם ושלד

כאבי שריר ושלד גורמים לחוסר נוחות וירידה באיכות הפעילות היום יומית במידה וקיימים חלק מהסימנים הבאים בנוסף לכאבי השרירים יש לגשת מיד לרופא:
– הקאות וחום
– קוצר נשימה
– עצירות שתן או ירידה בכמות השתן
– ירידה בתחושה של האזור הכואב או חולשת שרירים משמעותית

מניעה של כאבים בשריר ובשלד


כאבי עצמות באים לידי ביטוי באי נוחות ובתחושה שכל הגוף כואב יחד באותו זמן. כאבי שלד נוצרים בעקבות לחץ יום יומי שתנועות הגוף מפעילות על העצמות, מצד אחד לחץ זה מונעה את שברירות העצמות ומצד שני הלחץ גורם לשחיקה ולסדקים זעירים בעצמות, בנוסף יתכן שיש היסטוריה של מחלות הגורמות לשינוי מבנה העצמות. חשוב להקשיב לגוף, לשים לב לסימני האזהרה ועל ידי כך למנוע את התפתחות של כאבי השריר והשלד.

הגורמים העיקריים לכאבים בשריר ובשלד

1. מחלות הנובעות ממערכת הדם – כאשר יש מחלה הפוגעת באספקת הדם לעצמות, כמו אנמיה, הן יגרמו לכאבים קשים בעצמות השלד ואף יחלישו אותן. בהעדר מקום קבוע של חמצן רקמת העצם נחלשת.

2. חוסר במינרלים – על מנת שהעצמות יתחזקו הן זקוקות לסידן וויטמינים כמו ויטמין D. במידה ויש מחסור ברכיבים אלו נוצר מצב הנקרא אוסטיאופורויזיס או בריחת עצם שזו מחלת העצם הנפוצה ביותר. בשלב מתקדם של מחלה זו החולה צפוי לסבול מכאבי עצמות.

3. מכה – מהגורמים הנפוצים ביותר לכאבי עצמות, לרוב הכאב מתעורר בעקבות טראומה שחווה החולה כמו: תאונת דרכים, נפילה, פציעה, כתוצאה מהפציעה העצם יכולה להישבר או להיסדק מה שגורם לכאבים.

4. זיהום – כאשר זיהומים מתפשטים על העצמות הם יכולים לגרום למצב אקוטי המכונה שלקת עצם המחסלת את תאי העצם וגורמת לכאב בעצמות.

תהליך אבחון כאבי שלד

ראשית הרופא ירצה לזהות את מקור הכאבים ולכן הוא יבצע סדרה של שאלות בליווי בדיקה גופנית. הרופא צפוי לשאול את המטופל על הסימפטומים המופיעים אצלו, משך זמן הכאב, ורקע רפואי. במקרים מסוימים הרופא יפנה אתך לבדיקת רנטגן, סריקת CT, בדיקת מעבדה, שתן ובדיקת דם, מומלץ להיות ערני למצב הגוף ולגשת לרופא במידת הצורך. 

אהבתם? שתפו את המאמר:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email